Obowiązek odbioru ciepła w świetle Ustawy o OZE
Ustawa z 15 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii w zasadniczej części odnosi się do wsparcia rozwoju źródeł odnawialnych w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.
Zarówno utrzymywany w okresie przejściowym system świadectw pochodzenia, jak i nowy system aukcyjny obejmują wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, poza zakresem regulacji pozostawiając wytwarzanie w OZE ciepła.
Zakup ciepła z OZE
W istocie jedyne znaczące uregulowania odnoszące się do ciepła wytwarzanego w OZE ujęte są w art. 116 ustawy o OZE. Zgodnie z treścią tego przepisu, przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się w obszarze danej sieci ciepłowniczej obrotem ciepłem lub wytwarzaniem ciepła i jego sprzedażą odbiorcom końcowym, dokonuje zakupu oferowanego mu ciepła wytworzonego w przyłączonych do tej sieci instalacjach:
- termicznego przekształcania odpadów (dalej ?ITPO?),
- odnawialnego źródła energii, innego niż ITPO, wytworzonego z odnawialnych źródeł energii z wyłączeniem ciepła powstałego w instalacjach spalania wielopaliwowego innego niż ciepło użytkowe wygenerowane w wysokosprawnej kogeneracji, w ilości nie większej niż zapotrzebowanie przyłączonych do tej sieci odbiorców końcowych tego przedsiębiorstwa.
Przywołany przepis ustawy o OZE z jednej strony powiela, natomiast z drugiej rozwija obowiązek zakupu ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, ...