Ocena kondycji drzewa a ryzyko wypadku
Zmiana świadomości społecznej o znaczeniu drzew w środowisku miejskim powoduje, że ważna staje się nie tyle sama ich obecność, ile jakość. Drzewa chore, ze zdeformowaną koroną i uszkodzonym systemem korzeniowym, nie będą spełniały funkcji fitosanitarnej, a wywracając się lub łamiąc, mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i mienia. Aby temu zapobiec, istotne jest systemowe zarządzanie miejskim drzewostanem, które swym zakresem obejmie procesy planowania, projektowania i zakładania zadrzewień oraz ich pielęgnację, ochronę i wymianę.
Nie mniejsze znaczenie ma zinwentaryzowanie zasobów zieleni i prowadzenie bieżącego monitoringu jej stanu. Pozwala to oszacować potencjalne korzyści z posiadania drzew i przyczynia się do zwiększenia dbałości o nie. Aby monitoring był skuteczny, powinien być oparty na obiektywnych metodach oceny i prowadzony regularnie. W zależności od kondycji drzew, miejsca, w którym rosną, i poziomu zagrożenia, jakie stwarzają, częstotliwość i zakres tej kontroli powinny być różne. Trzeba też pamiętać, że to specyfika danego miejsca będzie wpływała na czynniki, które zdeterminują decyzję o postępowaniu z osłabionymi drzewami.
Monitoring drzew
W naszym kraju rozpowszechniony jest jedynie system monitorowania drzew leśnych. Jest on prowadzony w sposób ciągły lub periodyczny, obejmując ocenę środowiska leśnego i kondycji zdrowotnej drzewostanów na podstawie obserwacji i pomiarów wybranych wskaźników w...