Ochrona środowiska w Polsce w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej
Rozpoczęte 31 marca 1998 r. negocjacje o członkostwo w Unii Europejskiej zakończone zostały 13 grudnia 2002 r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Kopenhadze. Zakończenie negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ukoronowaniem wieloletniego wysiłku społeczeństwa na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. Niezależnie od zróżnicowanych ocen wyników negocjacji, prezentowanych przez różne kręgi naszego społeczeństwa, członkostwo w Unii Europejskiej to niewątpliwa szansa dla Polski na budowę i umocnienie otwartego społeczeństwa demokratycznego, wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny.
Środowisko to aspekt polityki Unii Europejskiej mający znaczny wymiar transgraniczny - decyzje podejmowane w jednym kraju mają wpływ nie tylko na środowisko w krajach sąsiadujących, ale także na szczeblu regionalnym i globalnym. Ten powód oraz konsekwencje finansowe przyjęcia dorobku prawnego UE sprawiły, że negocjacje w rozdziale środowisko były trudne i skomplikowane.
Negocjacje o członkostwo w Unii Europejskiej miały swoją specyfikę i nie można ich porównywać z negocjacjami dwustronnymi lub prowadzonymi w ramach innych organizacji międzynarodowych. Formalne negocjacje prowadzone były w ramach Konferencji Akcesyjnej z udziałem państw członkowskich i kraju kandydującego, zaś główną rolę spełniała w Radzie Ministrów UE grupa robocza ds. Rozszerzenia, koordynująca prace i przedstawiająca ich wyniki przedstawicielom państw członkowskich. Parlament Eu...