Byliny to rośliny wieloletnie, których część nadziemna (nie drewniejąca) zamiera jesienią i odrasta wiosną z trwałych organów podziemnych korzeni, bulw, cebul, kłączy). Byliny są bardzo różnorodne. Do każdego typu siedliska można wybrać takie, które będą w nim dobrze rosły, a przy tym będą elementem dekoracyjnym, współgrającym z estetyką otoczenia.


Fot. Słoneczniczek rozświetla kompozycje roślinne.

Na terenach zieleni miejskiej podstawą kompozycji są drzewa i krzewy. Tworzą masywy zieleni lub duże grupy o stosunkowo małej zmienności w czasie. Wymagają też niewiele zabiegów pielęgnacyjnych. Inaczej jest z bylinami. Pojawiają się wiosną, szybko rosną, zakwitają i zanikają jesienią. Wprowadzają do kompozycji element dynamiki, dodają atrakcyjności, przełamują monotonię. Dobrze dobrane i pielęgnowane podkreślają charakter i rangę miejsca, w którym rosną. Warto zatem wzbogacać nimi zieleń miejską.
Byliny duża grupa roślin, zróżnicowana pod względem wymagań siedliskowych i wyglądu. Dzięki temu można wykorzystywać je w różnych warunkach i do bardzo różnych kompozycji roślinnych. Ze względu na walor plastyczny można podzielić je na rośliny o ozdobnych liściach i o ozdobnych kwiatach, a w każdej z tych grup wyodrębnić niskie, średnie i wysokie, zadarniające czyli kobiercowe, dobrze rosnące w grupach i nadające się do nasadzeń soliter...