Kanalizacja na wsi to mocno wstydliwy problem? i to nie ze względu na właściwy tej sferze ludzkiego życia wstyd. Powodem, by czuć dyskomfort, jest świadomość braku kontroli nad powstającymi na terenach niezurbanizowanych ściekami.

Nie od dziś wiadomo, że koszt przyłączenia do kanalizacji grawitacyjnej jest nawet 10-krotnie większy na wsi niż w mieście. Te inwestycje stanowią ogromne obciążenia dla gmin, tym bardziej, że nawet po zbudowaniu ich wielu mieszkańców nie chce się przyłączać i dalej eksploatuje przydomowe, często nieszczelne szamba lub oczyszczalnie ścieków. Szwankuje system ewidencji i kontroli, co przynosi już skutek w postaci unijnych upomnień. Jeśli słyszymy o skażeniach wody bakteriami coli, to dotyczy to miejsc, gdzie ścieki pozostają poza kontrolą. 
Jak w skuteczny sposób kanalizować wieś, by ścieki powstające tam były oczyszczane do standardu wymaganyego w całej Polsce? To główny temat tego numeru. Wyzwanie jest duże, ale pod względem technologicznym jesteśmy mu w stanie sprostać. Problem leży w prawodawstwie i chyba po trosze także w braku świadomości zagrożenia. 
Toczą się prace nad nową ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. To będzie kolejna rewolucja. Nie znamy szczegółów nowych zapisów ani nawet ich propozycji, ale warto zaznaczyć głos i potrzeby branży tak, by dotarły one do ustawodawcy. Pisze o tym u nas mec. Łukasz Ciszewski, który będzie też gościem Kongresu ENVICON Water w Warszawie. Dyskusja o oczekiwaniach wobec nowej uzzw rozpocznie się właśnie tam. 
Aktualnych tematów na Kongresie będzie więcej. Będziemy dyskutować o przyszłości gospodarki osadowej, nowych perspektywach finansowych dla branży, o dyrektywie w sprawie jakości wody do spożycia i wtórnym wykorzystaniu oczyszczonych ścieków. Poruszony zostanie temat obecności mikroplastiku w wodzie oraz wyzwań dla sektora wod-kan, jakie spowodowane są przez zmiany klimatu. 
Podczas Gali Kongresu wręczone zostaną prestiżowe nagrody w konkursie Inwestycja Roku 2017. Tytułem Summa cum Laude uhonorowana zostanie osoba szczególnie zasłużona dla rozwoju wodociągów i kanalizacji w naszym kraju. Nie może więc Państwa zabraknąć! Do zobaczenia!