„Wojna o odpady”, „Rewolucja śmieciowa”, „Nieczyste plany”… ­­przedstawiciele mediów prześcigają się w dobieraniu nagłówków do wiadomości, opisujących najnowsze zasady funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Czytając te tytuły, można odnieść wrażenie, że już sama zapowiedź informacji ma nas przestraszyć skalą i charakterem nadchodzących zmian. Mimo iż rodzący się system i związane z nim inwestycje wywołują sporo emocji (więcej na str. 10), to jednak większość z nas nie ma wątpliwości, że ostateczny efekt będzie dobry.

Magiczna data 1 lipca 2013 r. zbliża się nieuchronnie. I tego raczej nie zmienimy. Głównym założeniem nowego systemu jest usprawnienie gospodarki odpadami w Polsce i dostosowanie jej do prawa obowiązującego w UE. Do tej pory zastanawialiśmy się, ile odpadów powstanie i gdzie będą składowane. Dziś musimy rozważyć to, jak dokonać ich maksymalnego odzysku. Przed nami realizacja licznych przedsięwzięć, związanych z budową nowoczesnych instalacji, i prekursorski etap współpracy samorządów z przedsiębiorcami zajmującymi się przewozem oraz zagospodarowaniem odpadów. Tego typu działanie spowoduje m.in. szybsze tworzenie kompleksowej infrastruktury, niezbędnej do prowadzenia prawidłowej gospodarki odpadowej. Jaką zatem wybrać technologię?

Niniejszy dodatek specjalny do „Przeglądu Komunalnego” z pewnością pomoże czytelnikom podjąć tego typu decyzję. Na jego łamach zostały zaprezentowane innowacyjne rozwiązania, pozwalające zminimalizować wpływ odpadów na środowisko. Przedstawiono w nim profesjonalnie przygotowane hale, linie technologiczne na miarę XXI w. oraz nowoczesne technologie, umożliwiające m.in. wykorzystanie energii z odpadów. Wiedząc o tak przygotowanych regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), można spać spokojnie i nie martwić się, że nasze odpady trafią tam, gdzie nie powinny.

Doskonałą bazę wiedzy nt. nowego modelu zagospodarowania odpadów stanowi również dostępne dla wszystkich zainteresowanych forum wymiany doświadczeń, jakim jest Rada RIPOK. O jej głównych założeniach można przeczytać na str. 13.

Z pewnością trwający w naszym kraju odpadowy maraton jeszcze wielu ludziom spędzi sen z powiek. Najważniejsze jest jednak to, jak nasze decyzje wpłyną na stan środowiska.

 

Barbara Krawczyk

redaktor prowadzący