Od redaktora
Szanowni Państwo,
2013 rok to z pewnością czas rewolucji śmieciowej, głównie za sprawą niesławnych już przetargów. Jednak mało kto zauważa, że to także okres reform i wielu zmian na rynku odpadów niekomunalnych, w tym również elektroodpadów.
Od początku roku trwają prace nad nową ustawą o zużytym sprzęcie. Jej projekt, który zapewne ujrzy światło dzienne na początku 2014 r., ma szansę zagwarantować długo wyczekiwaną przejrzystość oraz wprowadzić system gospodarowania ZSEE w XXI w. W walce o zakres zmian przepisów często zapomina się o najważniejszym, czyli o tym, że już od 2021 r. będziemy musieli zbierać nie 4 kg, ale ok. 10 kg na jednego mieszkańca.
Rok 2013 to także czas wielkich inwestycji w edukację na temat selektywnej zbiórki zużytego sprzętu. Same kampanie edukacyjne dedykowane ZSEE, realizowane w oparciu o dofinansowanie z NFOŚiGW, kosztują łącznie ponad 8 mln zł. To aż dwa razy więcej niż dotychczasowe roczne nakłady na edukację dotyczącą ZSEE, a jednak to wciąż kropla w morzu potrzeb.
Rok 2013 to wreszcie kluczowy etap realizacji naszego projektu ?Oddaj elektroopday w dobre miejsce?. Z myślą o podnoszeniu świadomości stworzyliśmy wartościowe narzędzia służące komunikacji, takie jak ElektroMapa.pl czy Atak Elektrozombie. Przeprowadziliśmy także nowe badania konsumenckie i porównaliśmy je z ostatnimi danymi za 2011 r.
Dzięki niniejszemu dodatkowi dowiedzą się Państwo więcej o obecnym stanie systemu zbiórki elektroodpadów. Spróbujemy przedstawić interpretacje dotyczące roli i miejsca ZSEE w gminnych systemach zbierania odpadów. Obalimy kilka mitów, które zrodziły się przy okazji tworzenia nowego prawa w obszarze elektrośmieci. Ponadto podsumujemy nasz projekt ?Oddaj elektroodpady w dobre miejsce?.
Z poważaniem,
zespół projektowy