Odpady zawierające azbest – problem nadal aktualny
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, Polska nie ma możliwości dotrzymania terminu usunięcia materiałów zawierających azbest, ustalonego na koniec 2032 r. Po ponad 12 latach od uchwalenia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” usunięto zaledwie niecałe 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych.
Oczywiście, nasuwa się pytanie, ile tych wyrobów nie zostało jeszcze zinwentaryzowanych. Według oficjalnych statystyk do usunięcia pozostało jeszcze ponad 7 mln ton azbestu, co wymaga przynajmniej kolejnych 49-50 lat, licząc od planowanego terminu zakończenia Programu.
Jeszcze sto lat z azbestem?
W skontrolowanych województwach usunięcie pozostałego azbestu wymaga od 30 do 102 lat. W skrajnym przypadku, w jednej gminie, czas niezbędny do usunięcia azbestu oszacowano na 149 lat.
Biorąc pod uwagę tak wolne tempo unieszkodliwiania azbestu, Polska nie ma szans na dotrzymanie terminu oczyszczenia kraju z azbestu w wyznaczonym terminie. Głównymi przyczynami problemów z usuwaniem azbestu są brak odpowiednich mechanizmów finansowania procesu, nieskuteczne prawo i po prostu niechęć właścicieli budynków (zwłaszcza na terenach wiejskich). Zgodnie z przepisami, dofinansowanie z budżetu państwa obejmuje t...