Odpis na fundusz rekultywacyjny składowiska kosztem podatkowym?
Utworzenie funduszu rekultywacyjnego to jeden z głównych obowiązków ciążących na zarządzającym składowiskiem. Z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej nie bez znaczenia pozostaje, czy dokonywane przez przedsiębiorcę odpisy na fundusz stanowić mogą koszt uzyskania przychodu.
Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania składowiska odpadów ustawodawca obciąża podmiot zarządzający składowiskiem odpadów szeregiem obowiązków. Prowadzenie składowiska odpadów obejmować musi wszystkie działania dotyczące jego funkcjonowania, podejmowane w fazie zarówno eksploatacyjnej składowiska, jak i poeksploatacyjnej (art. 124 ust. 3 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach ? DzU z 2013 r. poz. 21, dalej: u.o.). Zdefiniowana przez ustawodawcę faza eksploatacyjna składowiska obejmuje okres od dnia uzyskania pierwszej decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia do dnia zakończenia rekultywacji składowiska.
Obowiązki zarządzającego
Jednym z fundamentalnych obowiązków ciążących na zarządzającym składowiskiem jest konieczność utworzenia funduszu rekultywacyjnego, na którym gromadzone są środki pieniężne przeznaczone na realizację obowiązków związanych z zamknięciem, rekultywacją i nadzorem, w tym monitoringiem składowiska. Nie precyzując wysokości, w jakiej środki te mają być odprowadzane, ani sposobu dokonywania niezbędnych wyliczeń, ustawodawca wskazuje, że niezbędne jest g...