Odprowadzanie wód opadowych
Jedną z istotnych zmian wprowadzonych nowelizacją Prawa wodnego w 2017 r. było wyłączenie wód opadowych i roztopowych z definicji ścieków. W przeszłości tzw. deszczówka była często odprowadzana siecią ogólnospławną, natomiast obecnie zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do kanalizacji deszczowej i odwrotnie – wód opadowych i roztopowych do kanalizacji sanitarnej.
Zarządzanie wodami opadowymi stało się jednym z większych wyzwań dla włodarzy miast, ale także dla deweloperów, jak i samych mieszkańców. Coraz częściej bowiem pojawiają się zapisy w prawie miejscowym nakładające obowiązek zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w granicach działki. Należy jednak pamiętać, że ze względów technicznych lub lokalizacyjnych nie zawsze jest to możliwe, dlatego wciąż powszechnie projektuje się tradycyjną kanalizację deszczową. Nie zmienia to faktu, że projektowanie systemów odprowadzania wód opadowych jest i będzie nieodzownym elementem współczesnego miejskiego budownictwa.
Retencja przede wszystkim
Współczesne problemy wynikające ze zmian klimatu i postępującej urbanizacji, z którymi musi się mierzyć miejska gospodarka wodna i wodno-ściekowa, to przede wszystkim susza i powodzie ...