W ramach programu Energy and Raw Materials Factory prowadzone są badania nad odzyskiem celulozy oraz biotworzyw. Produkcja biopolimerów oraz bioplastiku ujawnia bowiem niezwykły potencjał obecny w kulturach mikrobiologicznych. Zaczęto także badać odzysk celulozy ze ścieków jako nowe źródła do produkcji kwasu mlekowego, z którego powstają bioplastiki.

Jest to ciekawe rozwiązanie ze względu na duży udział celulozy w papierze toaletowym. Istnieją opracowania, które sugerują, że w ciągu 12-15 lat tradycyjna gospodarka osadowa zostanie wyparta przez metody odzysku wybranych pierwiastków.
Cele oczyszczania ścieków ewoluowały na przestrzeni lat. Przez długi czas służyło jedynie do zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, gdyż uważano ścieki za zagrożenie dla zdrowia. Potem pojawił się temat ochrony środowiska, a ostatnio zaczęto wdrażać koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). 
Na przykład w Holandii powstała wspomniana już organizacja Energy and Raw Materials Factory (ERMF), która ma wspierać proces w tym kraju21. Podobne działania podjęło wiele innych krajów, gdyż GOZ staje się rozwiązaniem niezbędnym w warunkach niedoboru zasobów wynikającego z urbanizacji i wzrostu populacji. Okazuje się bowiem, że poza dobrze rozpoznanym odzyskiwaniem wody, fosforu i energii ze ścieków, istnieje szereg możliwości odzysku innych, równie cennych zasobów.
Charakterystyka bioplastików
Powszech...