Opłata infrastrukturalna: co oznacza dla przedsiębiorstw wod-kan?
Sięgając do przepisów projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, a konkretnie do regulacji dotyczących nowych mechanizmów współfinansowania przez właścicieli nieruchomości inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez gminę, można się zorientować, że mają one ogromne znaczenie w kontekście inwestycji sieciowych na nowo zurbanizowanych terenach.
Jak zostało już wielokrotnie powiedziane i napisane, ewentualne wejście w życie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (dalej: kodeks) spowoduje wiele zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorców w branży wod-kan. Obok omówionych już w cyklu artykułów opublikowanych na łamach miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? nowych regulacji dotyczących definicji przyłącza (T. Mądry, ?Wodociągi-Kanalizacja? 4/2017) oraz zreformowanego przebiegu procesu inwestycyjnego w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego (T. Mądry, ?Wodociągi-Kanalizacja? 2-3/2017), warto zwrócić także uwagę na problem partycypacji właścicieli nieruchomości w kosztach procesów urbanizacyjnych. O tej problematyce nie mówi się nazbyt wiele, natomiast ma ona ogromne znaczenie w kontekście prowadzenia inwestycji sieciowych na terenach dopiero podlegających urbanizacji.
Obowiązek realizacji inwestycji zawartych w planie
Warto zwrócić uwagę na projektowany przepis art. 255 kodeksu. Zgodnie z jego §1, gmina ma być bowiem zobowiązana do realizacji inwestycji przewidzianych w planie miejscowym, sta...