Z dniem 1 stycznia 2002 roku weszła w życie Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Nakłada ona na producentów i importerów akumulatorów ołowiowych wymóg zapewnienia recyklingu odpadów poużytkowych tych produktów. Ustawa wprowadza mechanizm opłaty depozytowej, której działanie ma sprawić, że wszystkie zużyte akumulatory będą zawracane do producenta lub importera.

Sprzedawca detaliczny, przy sprzedaży klientowi nowego akumulatora, jest zobowiązany do przyjęcia zużytego akumulatora albo pobrania opłaty depozytowej w kwocie 30 zł, jeśli kupujący nie przekazuje zużytego akumulatora. Kwota opłaty depozytowej musi być zwrócona kupującemu, pod warunkiem, że w ciągu 30 dni od daty zakupu dostarczy sprzedawcy zużyty akumulator. Ustawa zakłada, że akumulatory zebrane w punktach sprzedaży detalicznej będą przekazywane do producentów lub importerów akumulatorów, którzy powinni zapewnić recykling tych odpadów. Zilustrowano to na rysunku 1.
Rysunek - System przekazywania akumulatorów do recyklingu, opłata depozytowa (Tu otworzysz dokument w formacie pdf zawierający tabele zamieszczone w artykule.)
Zebrane przez sprzedawcę akumulatory muszą być magazynowane, przy czym w usta...