Dotychczas często pomijane zagadnienie osadów ściekowych zyskuje coraz większe znaczenie w dyskusji na temat gospodarki odpadami. Szczególnie duży problem, związany z regulacjami prawnymi w tym zakresie, mogą mieć samorządy.

Intensywny rozwój sektora oczyszczalni ścieków, w tym oczyszczalni przydomowych, przyczynił się do pojawienia się trudności z unieszkodliwianiem i zagospodarowaniem osadów ściekowych ? produktów ubocznych procesu oczyszczania ścieków. Oprócz budowy nowych oczyszczalni, wzrost produkcji osadów spowodowała też modernizacja istniejących oczyszczalni w celu przystosowania ich do technologii wysoko sprawnych, nastawionych na usuwanie związków biogennych. Ponadto na zwiększenie skali tego zjawiska wpłynęła rozbudowa sieci kanalizacyjnej, skutkująca wzrostem liczby ludności miejskiej i wiejskiej obsługiwanej przez oczyszczalnie.

Czym są?

Kwestię komunalnych osadów ściekowych uregulowano w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz wydanym na jej podstawie Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych. W świetle definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 4 tej ustawy komunalne osady ściekowe to pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz pozostałych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych o składzie zbliżonym do ścieków komunalnych.

W Polsce osady do tej pory były w większości składowane...