Ostrzeżenia i dobre rady
Obawy i wątpliwości, jakie wiążą się z ?rewolucją śmieciową?, nadzieje i szanse dla Polski, wynikające z nowych realiów prawnych w zakresie gospodarki odpadami, oraz rady dotyczące tego, jak można optymalnie gospodarować odpadami w gminie ? to wątki, które od momentu uchwalenia w lipcu 2011 r. nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wciąż powracają przy okazji różnego rodzaju warsztatów i seminariów poświęconych nowemu systemowi.
Tematyka ta zdominowała również II Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w Polsce SOSEXPO 2013, zorganizowane przez Zarząd Targów Warszawskich (21-22 marca br.). Wydarzeniu temu towarzyszyły II Ogólnopolska Konferencja Samorządowa pt. ?Gospodarka odpadami ? wyzwania dla samorządów? (jej współorganizatorem był Federalny Związek Gmin i Powiatów RP) oraz Forum ?Dobre Praktyki w Gospodarce Odpadami?, na które zaprosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwszy dzień spotkania zdominowała tematyka związana z decyzjami samorządów, które wdrażają na swoim terenie nowy system. Sporo kontrowersji budzą nie tylko zbyt niskie stawki za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, ale także ogłaszane przetargi w tym zakresie, gdzie ?króluje? kryterium najniższej ceny. ? 80% gmin ogłosiło przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów, co oznacza, że samorządy znów stracą kontrolę nad strumieniem śmieci ? ostrzegał Henryk Kultys, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa O...