OZE w sieci dystrybucyjnej: nowe zasady przyłączania
Ustawa o zmianie ustawy ? Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw stała się faktem. Uchwalono ją 26 lipca br. i co do zasady po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia zaczęła obowiązywać.
Obowiązują zatem również nowe zasady dotyczące przyłączania mikroinstalacji oraz elementów istotnych umowy o przyłączenie źródła wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznej.
Przyłączanie mikroinstalacji
Istotnym novum w ustawie jest wyodrębnienie pojęcia mikroinstalacji i małej instalacji, definiowanych odpowiednio jako odnawialne źródło energii o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW (mikroinstalacja), a także odnawialne źródło energii o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW.
Takie wyodrębnienie pozwoliło na określenie rewolucyjnej z punktu widzenia operatorów sieci ścieżki przyłączenia mikroinstalacji. Rewolucyjnej, bowiem w przypadku, gdy o przyłączenie do sieci mikroinstalacji będzie występował podmiot już przyłączony do sieci jako odbiorca końcowy, a moc zainstalowana takiej instalacji nie będzie...