Od żółtego poprzez zielony do ciemnej purpury. Wielokolorowe, o barwach łagodnie przechodzących, nakrapiane, a nawet z obrzeżeniem w innym kolorze. Nie tylko mnogością barw – odmiany berberysów charakteryzują się także różnym pokrojem – płożącym, kulistym, wzniesionym. W maju, gdy kwitnie większość odmian berberysu, rozwijają się zebrane w grona kwiaty. Później pojawiają się owoce, najczęściej koralowoczerwone, które u części odmian pozostają na gałązkach do zimy.
Berberysy są krzewami bardzo chętnie sadzonymi. Można je spotkać w wielu ogrodach przydomowych, przy budynkach biurowych i użyteczności publicznej, centrach handlowych, a także na skwerach i w parkach miejskich. Gdy poznamy bliżej ich szeroką gamę kolorystyczną, popularność ta okaże się całkowicie zrozumiała.
Rodzimym gatunkiem jest berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) – krzew średniej wielkości o ciemnozielonych liściach, żółtych kwiatach zebranych w grona i czerwonych, walcowatych owocach. Ma on duże znaczenie biocenotyczne – jego owoce zjada 19 gatunków ptaków (gawron, bogatka, rudzik, gil) oraz kilka gatunków ssaków, a pędami żywią się zające i sarny. Warto więc sadzić go m.in. w zadrzewieniach śródpolnych. Owoce tego berberysu są jadalne także dla ludzi, mają kwaskowaty smak – stąd inna jego nazwa to kwaśnica.

Liście żółte
Najjaśniejsze liście ma odmiana berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Aurea’. Są one jaskr...