Paliwa alternatywne w nowych przepisach o odpadach
Żaden z obowiązujących w Polsce aktów prawnych nie zawiera definicji „paliwa alternatywnego”. Pojęcie to jednak pojawia się w przepisach, bowiem w katalogu odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów – DzU nr 112, poz. 1206) odpady palne pochodzące z mechanicznej obróbki odpadów o kodzie 19 12 10 są pomocniczo nazywane „paliwem alternatywnym”.
Paliwo stanowi odpad przygotowany w procesie ich przetwarzania do dalszego energetycznego wykorzystania. Pytaniem istotnym od strony teoretycznej i praktycznej jest kwestia statusu prawnego takich przekształconych odpadów: czy tak rozumiane „paliwo alternatywne” jest nadal odpadem, czy produktem z odpadów powstałym, ale niemającym już charakteru „odpadu” i niepodlegającym przepisom o odpadach. Pytanie to jest jak najbardziej aktualne, ponieważ system przepisów regulujących problem odpadów w Polsce ulega dość wyraźnym zmianom, zmuszającym do zastanowienia się, na ile mają one znaczenie dla treści odpowiedzi na postawione pytanie.
Konieczna transpozycja
W 2012 r. powinny nastąpić dalsze etapy zasadniczej przebudowy systemu polskich przepisów wewnętrznych, regulujących postępowanie z odpadami. Wskazać można szereg przyczyn takich działań. Tą pierwotną, o charakterze formalnym, jest kon...