Multipaliwo jest to paliwo wieloskładnikowe. Multipaliwo składa się najczęściej z paliwa bazowego i komponentu lub komponentów. Paliwo bazowe jest najczęściej paliwem objętym normą. Komponent zaś jest co prawda substancją palną, ale nie jest paliwem normowym.


Przykładem paliwa wieloskładnikowego – multipaliwa – jest biopaliwo powstające w wyniku rozpuszczenia alkoholu etylowego (bioetanolu) w określonych proporcjach w oleju/benzynie.
Cechą charakterystyczną multipaliwa jest to, że komponent jest rozpuszczony w paliwie bazowym lub tak z nim związany, że stanowi ono paliwo jednorodne. W tym kontekście paliwem wieloskładnikowym – multipaliwem – nie jest mieszanina paliw, np. mieszanina węgla i biomasy, w której każdy składnik spala się inaczej i osobno, wpływając jednocześnie wzajemnie na siebie i na warunki spalania innego składnika. Efekt ten nie występuje przy spalaniu multipaliw.
Paliwa wieloskładnikowe komponuje się w celu poprawy własności paliw.

Biomasa jako biopaliwo

Biomasa przygotowana jako biopaliwo charakteryzuje się wartością opałową równą 14 MJ/kg i spala się z wydzieleniem energii w sposób ekologiczny, ale tylko wtedy, kiedy ilość doprowadzonego do procesu spalania powietrza dostosowana jest do wartości opałowej biomasy, co związane jest z temperaturą spalan...