PE: nowe przepisy o wodzie
Nowe przepisy zmniejszają maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów (zmniejszony o połowę), substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie oraz substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także ustanawiają nowe paramenty monitorowania mikrodrobin plastiku, które wywołują ostatnio coraz więcej obaw.
Państwa członkowskie powinny także podjąć działania mające na celu zapewnienie powszechnego dostępu do czystej wody w UE oraz poprawę dostępu do wody w miastach i miejscach publicznych poprzez takie działania, jak stawianie fontann wody. Posłowie opowiadają się również za oferowaniem wody kranowej za darmo lub za niewielką opłatą eksploatacyjną, w restauracjach, jadłodajniach i przy dostarczaniu usług cateringowych. Państwa członkowskie powinny też dostrzec potrzeby słabszych grup społecznych w zakresie dostępu do wody.
Plany nowych przepisów mają na celu zwiększenie zaufania obywateli do dostarczanej im wody oraz upowszechnienie wykorzystania wody z kranu do picia, co ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia tworzyw sztucznych i ilości śmieci. Według Komisji Europejskiej niższe zużycie wody butelkowanej mogłoby pomóc gospodarstwom domowym w UE zaoszczędzić ponad 600 mln euro rocznie. Jeżeli zaufanie do wody z kranu wzrośnie, przyczyni się to również do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych z wody butelkowanej, w tym śmieci morskich.