Płocki pomysł na walkę z deficytem wodnym
Wspólny projekt Wodociągów Płockich i PKN Orlen pn. Blue Bridge pozwoli na odzysk wody ze ścieków komunalnych i wykorzystanie jej w przemyśle. To nowatorska i inspirująca koncepcja, warta szerszego przybliżenia.
Wydawałoby się, że wody na świecie mamy pod dostatkiem. Szczególnie w krajach, gdzie jest ona ogólnie dostępna, problem deficytu wody wydaje się niezauważalny. Odkręcamy kran – leci woda, mamy ją na wyciągnięcie ręki w nieograniczonych ilościach. Otóż nic bardziej mylnego. Co prawda ponad 70% naszego globu to akweny, jednak tylko niespełna 3% zasobów wodnych Ziemi stanowi woda słodka. Jest ona zgromadzona w wodach powierzchniowych i podziemnych, z czego tylko 1% jest zdatny do picia. Stan wód na świecie pogarsza się w związku z urbanizacją, rozwojem przemysłu i rolnictwa, wzrostem liczby ludności. Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 55% do 2050 r.
Narodowe bogactwo Polski
Można powiedzieć, że zasoby wodne, składające się z wód powierzchniowych i podziemnych, są narodowym bogactwem Polski. Dostępność wody w odpowiedniej ilości i jakości jest niezbędna do podtrzymania życia i do wszelkiej aktywności człowieka. Łatwo dostępne zasoby wód powierzchniowych w przeliczeniu na mieszkańca są w...