XXI wiek przynosi wyzwania związane z gospodarką osadową. Skanalizowanie kraju i coraz doskonalsze oczyszczanie ścieków w celu ochrony środowiska naturalnego sprawiły, że ilość osadów pościekowych zwiększa się. Kończy się też okres składowania, a zaczyna zagospodarowania.

Czym jest osad? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Z jednej strony to niewątpliwie odpad powstający w wyniku procesu oczyszczania ścieków. Z drugiej, ze względu na zawartość w osadzie potrzebnych środowisku substancji i jego wartość energetyczną, to produkt. Osad w Polsce traktuje się jako substancję ?pomiędzy?. Niby nie odpad, ale też nie produkt. I tu jest pies pogrzebany.

Co dalej?

W 11 monospalarniach powstałych w Polsce spala się ok. 34 ? 36% produkcji osadów. Pozostają popioły oraz żużle. Może to być materiał do budowy dróg i autostrad. Suszenie termiczne odbywa się w 15 suszarniach, 12 kolejnych już zaplanowano, co pozwoli zagospodarować w ten sposób ok. 28% osadów. W ok. 20 suszarniach słonecznych suszy się mniej więcej 6% osadów. Susz może być odpadem palnym lub paliwem alternatywnym? Potencjał ?termiki? w Polsce jest szacowany na 60 obiektów, które być może przetworzą ok. 68% powstających osadów. Jaki będzie realny, a nie szacunkowy udział ?termiki? w procesie utylizacji?

W Niemczech termicznie przekształca się 53% osadów, w rolnictwie wykorzystuje się 30%, a do rekultywacji gruntów przeznacza się 14%. Tylko około 3% osadów ma inne przezn...