Obecnie 4,2 mld ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznego systemu sanitarnego, 673 mln mieszkańców globu nadal załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na dworze, a 3 mld nie mają gdzie umyć rąk. 
Nieoczyszczone ludzkie odchody są źródłem bakteriologicznego zanieczyszczenia wód i trafiają do łańcucha pokarmowego kolejnych miliardów ludzi. Szacuje się, że niewłaściwe warunki sanitarne powodują każdego roku 432 tys. zgonów z powodu biegunki.
Jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ jest zapewnienie godziwych warunków sanitarnych i dostępu wody dla wszystkich do 2030 r. Ciągle jednak brakuje na to środków. Ludzie ubodzy i zmarginalizowani często spotykają się z wieloma formami dyskryminacji, próbując uzyskać dostęp do usług sanitarnych i poprawić swoje warunki.   
19 listopada obchodzono Światowy Dzień Toalet, który ma na celu zwrócenie uwagi na niesprawiedliwy dostęp do higieny na świecie i pokazać działania mające na celu rozwiązanie globalnego kryzysu. 
W tym roku Światowy Dzień Toalet obchodzony był pod hasłem ?Leaving no one behind? (?Nie pozostawiając nikogo?) i skupiał się na problemie wykluczenia osób, które nie mają dostępu do urządzeń sanitarnych.
?Toaleta to nie tylko toaleta. To ratownik życia i obrońca godności. Musimy rozszerzyć dostęp do toalet i nie pozostawiać nikogo za sobą. Ponieważ kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, warunki sanitarne są twoim prawem człowieka? ? czytamy na stronie Organizacji Narodó...