Czwarty rok działalności Rady RIPOK rozpoczynamy z optymizmem choć, że w wielu obszarach także z mieszanymi uczuciami. Mimo postępujących zmian w strategii gospodarowania odpadami na poziomie europejskim nasze problemy i propozycje ich rozwiązania podlegają w części tylko nieznacznym korektom.


Idee gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczania ilości składowanych odpadów wdrażaliśmy już, w miarę naszych możliwości, od dawna.
Część naszych postulatów zgłaszanych w 2013 r. została zrealizowana, choć niektóre tylko w pewnych elementach, a pozostałe nadal czekają na przychylne spojrzenie decydentów. W 2013 r. postulowaliśmy o wzmocnienie kontroli w ramach postępowania z odpadami komunalnymi, w tym kierowanie odpadów do RIPOK-ów, z uwzględnieniem wykorzystania mocy przerobowych istniejących instalacji i kontroli przemieszczania odpadów. Drugi postulat odnosił się do wykorzystania mocy istniejących instalacji regionalnych, w wielu przypadkach wybudowanych przy współfinansowaniu z funduszy UE. Jak widać, na tym polu niewiele się zmieniło. W ukierunkowywaniu odpadów do instalacji regionalnych (RIPOK), wybudowanych z funduszy samorządowych i prywatnych, a w większości przypadków z unijnym dofinansowaniem, w pewnych lokalizacjach odnotowujemy wręcz regres. Instalacje te, projektowane i budowane w celu profesjonalnego przetwarzania, zgodnie z najnowszymi trendami w technice i technologii, całego strumienia odpadów, otrzymały, nie wiadomo d...