Po wielu dyskusjach związanych z ostateczną treścią projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, 11 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła ostateczny projekt ustawy.

Warto przypomnieć, że same założenia do niego zostały przyjęte przez Radę Ministrów 11 września 2012 r. Dodatkowo w czasie tworzenia projektu zmienił się minister środowiska.

Ostateczny kształt projektu powstał po czterech autopoprawkach ministra Grabowskiego ? kolejno z 10 lutego, 21 lutego, 24 lutego i 5 marca 2014 r. W porównaniu z projektem przygotowanym przez jego poprzednika zakres nowelizacji zwiększył się dwukrotnie, choć m.in. zrezygnowano z powoływania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. W zamian wprowadzono wiele narzędzi prawnych, które mają przyczynić się do przyspieszenia i ułatwienia poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w tym gazu łupkowego w Polsce.

Biorąc pod uwagę objętość projektu, warto zwrócić uwagę na najistotniejsze kwestie. Po pierwsze, przedsiębiorca zainteresowany poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów będzie mógł ubiegać się o uzyskanie jednej koncesji, a więc na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów. Wprowadzono również możliwość uzyskania koncesji na samo wydobywanie węglowodorów, przy czym jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać podmioty obecnie prowadz...