Potencjał, zagrożenia i realne rozwiązania dla odpadów bio
Potencjał, zagrożenia i realne rozwiązania dla odpadów bio
Jeśli odpady ulegające biodegradacji są zbierane selektywnie, znacząco wzrasta szansa na ich powtórne wykorzystanie. Jak przetwarzać je efektywnie i ekonomicznie, by inwestycje związane z zagospodarowaniem frakcji bio nie odbiły się zbyt mocno na portfelach mieszkańców? Przedstawiciele branży gospodarki odpadami oraz korporacji samorządowych dyskutowali o tych kwestiach podczas debaty zorganizowanej przez redakcję ?Przeglądu Komunalnego?.
W lipcu 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska dotyczące szczegółowych wymagań segregacji i odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Zakłada ono ? zgodnie z unijnymi wymogami ? segregację z podziałem na pięć frakcji. Od 1 stycznia 2019 r. ten obowiązek miał objąć wszystkie gminy. W wielu z nich nadal jednak nie udało się wdrożyć skutecznej segregacji frakcji bio.
Pod koniec roku 2018 Ministerstwo Środowiska wydłużyło więc ten termin o rok. Jak uważa Henryk Kowalczyk, minister środowiska, taka decyzja miała dać możliwość samorządom zweryfikowania swoich postanowień w zakresie zbiórki tej frakcji. ? Tak naprawdę zostawiliśmy wolną drogę dla samorządów, które postawiły sobie być może zbyt ambitne cele i nie potrafiły ich zrealizować ? stwierdził minister Kowalczyk. ? Mieliśmy tu też na uwadze termin ostatnich wyborów samorządowych, zmiany władz lokalnych i czas przełomu roku ? wyjaś...