Przyszłość planowania i ważne pole działalności urbanistów wiąże się z rozwijającą się w Polsce urbanistyką operacyjną i wdrażaniem w jej ramach projektów rozwojowych oraz różnych form partycypacji. W projektach tych urbanista, dysponujący coraz szerszą, zawodową wiedzą, wspiera działania różnych stron jako ich partner.

Ścieżki zawodowej kariery urbanisty mogą być bardzo różne i można ją zaczynać od pracy w lokalnej firmie planistycznej, w urzędzie gminy, na uczelni czy w dużej korporacji konsultingowej, by po zdobyciu pewnej sumy własnych doświadczeń np. założyć własną działalność projektowo-doradczą. Potrzebne są przy tym dla poprawy bardzo krytycznie ocenianej obecnie kondycji tej profesji nie tylko wzmocnienie jej autorytetu w dłuższej perspektywie, ale jednocześnie radykalna ?ucieczka do przodu?. Ponadto konieczne jest szerokie wykorzystanie innowacji i interdyscyplinarności działań. Pomocne może być tu także łączenie pracy zawodowej z dydaktyką, przygotowującą przyszłych architektów i urbanistów do krytycznego i kreatywnego podejścia do projektowania i pracy zespołowej, dającą okazję dla inspirujących badań.
Wartościowych doświadczeń dostarcza angażowanie się w realizację trudnych, innowacyjnych projektów i działań miejskich, umiejscowionych na styku skali urbanistycznej i architektonicznej, czyli typowych przykładów urbanistyki operacyjnej. Przykładami takich projektów mogą być 
m.in. pilotażowe procesy partycypacyjne...