Budowa spalarni odpadów w Polsce jest koniecznością. To inwestycje, dzięki którym będziemy w stanie wypełnić zobowiązania zawarte w Traktacie Akcesyjnym oraz osiągnąć cele unijnych dyrektyw, w tym w szczególności Ramowej Dyrektywy Odpadowej oraz tzw. dyrektywy składowiskowej.
W POIŚ-u realizowanych jest obecnie sześć inwestycji spalarniowych. Ich łączny koszt szacowany jest na blisko 4 mld zł, z czego prawie 1,7 mld zł pochodzi z funduszy unijnych. To niemal połowa alokacji przeznaczonej na realizację projektów z zakresu gospodarki odpadami.
Wszystkie znajdują się na liście projektów indywidualnych, co umożliwia Ministerstwu Rozwoju Regionalnego zarówno ścisły monitoring postępu prac przygotowawczych, jak i udzielanie wsparcia dla beneficjentów. Przedsięwzięcia spalarniowe są skomplikowane – zwłaszcza pod względem prawnym i finansowym. Dodatkowo w Polsce brakuje doświadczeń z realizacji podobnych inwestycji. Dlatego nie można było przewidzieć niektórych przeszkód, jakie ujawniły się w trakcie realizacji „programu spalarniowego”.
Najwięcej problemów sprawiły beneficjentom procedury ocen oddziaływania na środowisko (o.o.ś.) oraz zamówienia publiczne. Projekty te początkowo wzbudzały znaczne kontrowersje, zwłaszcza wśród lokalnej społeczności, co prowadziło do licznych protestów oraz odwołań od decyzji środowiskow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?