Powstaje coraz więcej systemów kanalizacyjnych
Rozwój systemów kanalizacyjnych w Polsce jest znaczny i to stwierdzenie dotyczy głównie ostatnich kilkunastu lat. Odmienna sytuacja była z systemami wodociągowymi, gdzie ich zasadniczy rozwój przypadł na lata wcześniejsze. W wyniku tego powstały duże dysproporcje między długością sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Obecnie znaczne nakłady finansowe są kierowane na budowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz budowę nowych systemów kanalizacyjnych. Na obszarze Polski zostały wydzielone aglomeracje kanalizacyjne, z których ścieki są zbierane systemami kanalizacyjnymi i odprowadzane do zbiorczych oczyszczalni ścieków. W artykule przedstawiono stan i rozwój liczby przyłączy kanalizacyjnych, ilość ścieków odprowadzanych systemami kanalizacyjnymi, ilość nieczystości ciekłych przywożonych na stacje zlewne oraz liczbę ludności korzystającą z systemów kanalizacji zbiorczej.
Na rys. 1 przedstawiono liczbę przyłączy kanalizacyjnych w latach 1995-2015 z podziałem na obszary miejskie i wiejskie.
Rys. 1. Przyłącza kanalizacyjne w Polsce z podziałem na obszary miejskie i wiejskie (opracowanie własne na podstawie danych GUS)
Zróżnicowany przyrost
Analizując dane przedstawione na rys. 1, można zauważyć wyraźny wzrost liczby nowych przyłączy kanalizacyjnych. Ogólnie w 1995 r. było 732 532 zarejestrowanych przyłączy kanalizacyjnych, podczas gdy już w 2015 r. było ich 3 073 079 szt. Nast...