Podczas posiedzenia 4 lipca br. członkowie Zarządu Związku Miast Polskich pozytywnie zaopiniowali projekt ustawy Prawo ochrony środowiska oraz zwrócili się do MEN o podjęcie zdecydowanych kroków poprawiających efektywność wydawania środków publicznych w oświacie.
Od trzech miesięcy trwają spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z MEN i MF dotyczące koniecznych zmian w oświacie, podczas których zostały przekazane postulaty strony samorządowej. Chodzi przede wszystkim o to, aby zmiany w Prawie oświatowym były głębsze niż obecnie się to proponuje, a także o dołożenie w tym roku 17 mld zł, aby rozpocząć zasypywanie luki oświatowej. Choć MEN mówi, że nie będzie żadnej „kroplówki”, to strona samorządowa ma zamiar się o to bić – gdyż może ona podnieść bazę finansowania edukacji na kolejne lata. Proponowana przez rząd zmiana Prawa oświatowego, choć wciąż w zbyt skromnej wersji, ma przynieść lepszą organizację oświaty: umożliwić tworzenie filii w większym wymiarze, powoływanie jednego dyrektora dla kilku szkół, przy likwidacji szkoły daje możliwość przekazania zadania innej gminie (mniej niż 70 uczniów w szkole podstawowej) czy organizowanie w budynkach szkolnych innej działalności (punkt apteczny, żłobek, działania kulturalne dla seniorów). Samorządowcy uważają, że powinni mieć też wpływ na tworzenie kolejnych przedszkoli i szkół niepublicznych (obecnie potr...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?