Spalanie starych mebli negatywnie oddziałuje na jakość powietrza. Już niewielkie ilości zanieczyszczeń wpływają na zdrowie i życie ludzi, a także na środowisko naturalne.

Drewno wykorzystywane do produkcji mebli lub innych elementów wyposażenia wnętrz jest nasycane różnymi substancjami: klejami, utwardzaczami, lakierami, środkami biobójczymi i rozpuszczalnikami. Często stosuje się nie tylko drewno, ale materiały drzewne, płyty klejone, konglomeraty wyprodukowane z trocin itp.

Chorobotwórcze zanieczyszczenia

Spalanie takiego surowca prowadzi do powstawania różnorodnych zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), takich jak: aceton, węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne, związki chloru w tym dioksyny, terpeny i in. Wiele z nich jest bardzo silnie kancerogennych (większość węglowodorów aromatycznych), mają one także działanie mutagenne i teratogenne. Z tego względu nawet bardzo niewielkie ich ilości wprowadzone do powietrza mogą powodować znaczące, negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska przyrodniczego.

Zagrożenie zdrowotne to przede wszystkim wzrost częstości występowania chorób nowotworowych, ale także zaburzenia funkcji centralnego układu nerwowego, uszkodzenia wątroby i nerek, układu rozrodczego i wady wrodzone. Niektóre NMLZO mają silne działanie mutagenne i mogą powodować zmiany w kodzie genetycznym. Dlatego też s...