Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach zobligowała właściwe organy administracji państwowej i samorządowej do sporządzenia Krajowego, wojewódzkich, powiatowych i gminnych planów gospodarki odpadami. Celem planów jest stworzenie zintegrowanego systemu odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz z przemysłu i rolnictwa, spełniającego podstawowe zasady zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie z założeniami ustawodawcy, plany te winny znajdować się już w końcowym etapie ich konstruowania, tymczasem brak jednolitej metodyki kwalifikowania odpadów pochodzenia zwierzęcego (a w konsekwencji i postępowania z nimi) umniejsza merytoryczną wartość planów dla gmin i powiatów z terenów, na których jest silnie rozwinięta hodowla i przetwórstwo produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wykaz materiału zwierzęcego niskiego, wysokiego i szczególnego ryzyka określony został rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12 czerwca 2003 r. Wprawdzie rozporządzenie straciło ważność z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, trudno jednak przypuszczać, iż ustanowione nim rygory po 1 maja br. zostaną złagodzone.

Materiał szczególnego, wysokiego i niskiego ryzyka
Do materiału kat. 1 szczególnego ryzyka zaliczono m.in. części ciała zwierząt podejrzanych o zakażenie i chorych na gąbczaste encefalopatie, zwierząt domowych i egzotycznych, doświadczalnych oraz dzikich podejrzanych o zakażenie chorobami przenoszącymi się na człowieka i zwierzęta, czaszkę i migd...