Ochrona środowiska jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, o czym świadczy m.in włączenie instrumentów związanych z ochroną środowiska do prawodawstwa Unii Europejskiej. Programy rolnośrodowiskowe, realizowane w UE już od ponad 10 lat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), są jednym z instrumentów, dających możliwość bezpośredniego wsparcia rolnictwa, którego priorytetem jest ochrona środowiska i zachowanie walorów przyrodniczych obszarów wiejskich.
Są obowiązkowe dla wszystkich członków UE, a od 1992 r. wszystkie kraje członkowskie prowadzą własne Krajowe Programy Rolnośrodowiskowe (KPR), zgodnie z Rozporządzeniem Rady WE/1257/1999 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie (EFOiGR) oraz Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 445/2002.
Obecnie Polska znajduje się jeszcze w fazie zatwierdzania przez Komisję Europejską (KE) własnego KPR na lata 2004-2006, który będzie dostosowany do specyfiki naszego rolnictwa i jego środowiskowych uwarunkowań. W kolejnych latach po zmodyfikowaniu będzie on kontynuowany. Program ten, włączony do Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2004-2006, finansowany jest w 80% z Sekcji Gwarancji EFOiGR i w 20% z budżetu państwa. Programy rolnośrodowiskowe prowadzone są na ok. 20% terenów rolniczych UE. Wspierają one metody produkcji rolniczej, uwzględniające wymagania środowiska i bioróżnorodności, a także przyczyniają się do utrzym...