Proponowane zmiany w planowaniu przestrzennym
Obecny system związany z zarządzaniem przestrzenią jest mocno krytykowany. Wątpliwości budzi szereg przepisów, zamieszczonych przede wszystkim w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Między innymi z tego powodu zostały podjęte prace nad zmianą obecnego systemu zarządzania przestrzenią.
Realizuje je Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego (przy ministrze infrastruktury i rozwoju), której zadaniem jest opracowanie Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Tezy do Kodeksu, przygotowane i poddane pod dyskusję przez Komisję, są obecnie dyskutowane na szczeblu organów administracji rządowej i podmiotów w różny sposób zainteresowanych zmianami związanymi z planowaniem przestrzennym w Polsce.
Trzy obszary w studium
Proponowany zakres zmian jest bardzo szeroki. Obejmuje on zagadnienia bezpośrednio związane z planowaniem przestrzennym, ale także z Prawem budowlanym (Kodeks ma bowiem integrować zagadnienia przestrzenne i budowlane). Ponadto celem opracowania Kodeksu jest też doprowadzenie do zmian w licznych innych ustawach, które w różnym stopniu są powiązane z planowaniem przestrzennym. Z uwagi na powyższe duża część zmian odnosić się będzie do powiązanych z planowaniem przestrzennym przepisów dotyczących ochrony środowiska. W artykule skoncentrowano się przede wszystkim na propozycjach związanych z tym zakresem.
Ogólnie trzeba jednak wskazać na główny kierunek zmian zaproponowany w ramach Kodeks...