Propozycje zmian w planowaniu przestrzennym
Przepisy związane z planowaniem przestrzennym czy też, ujmując to szerzej, procesem inwestycyjno-budowlanym wywołują bardzo dużo problemów. Nie dziwi więc fakt, że przeprowadzane i podejmowane są próby zmian przynajmniej niektórych przepisów.
Praktycznie na każdym kroku konieczne jest wdrożenie zmian w prawie powiązanym z procesem inwestycyjno-budowlanym: zarówno przy sporządzaniu projektu planu miejscowego, przy jego wykładni, przy szacowaniu jego finansowych skutków, przy określaniu relacji pomiędzy planem miejscowym a studium, jak i ? co w ogóle stanowi osobny temat ? wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Kodeks Urbanistyczno-Budowlany
Najbardziej kompleksowa i najdalej idąca zmiana łączy się z uchwaleniem przygotowywanego przez Komisję Kodyfikacyjną przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Kodeksu Urbanistyczno- Budowlanego. Perspektywa przygotowania tego aktu jest jednak obecnie dosyć odległa. Z tego względu zwrócić trzeba uwagę na inne rozwiązania. Szczególnie ?pod lupę? należy wziąć nowelizację Prawa budowlanego z początku tego roku, na podstawie której dla budynków mieszkalnych nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę. W ramach tych zmian nowe regulacje objęły częściowo także planowanie przestrzenne. Jednoznacznie w ramach nowelizacji doprecyzowano, że dla stacji transformatorowych i kontenerowych oraz sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnyc...