Przeciwko wprowadzeniu do stosowania Modułowego Programu Szkolenia Zawodowego w zakresie Urządzania terenów zieleni (Program przygotowany dla doskonalenia kwalifikacji w zawodzie: Technik Architektury Krajobrazu – 321202, opracowany w ramach PHARE 2000 – Projekt nr PL0003.11 – Krajowy System Szkolenia Zawodowego – Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej).
Popieramy dążenie do ujednolicania zakresu i poziomu doskonalenia kwalifikacji zarówno w kraju, jak i w powiązaniu z systemami szkolenia w krajach UE. Jednakże program przygotowany w ramach Standardu Kwalifikacji Zawodowych dla zawodu Technik Architektury Krajobrazu nie nadaje się do wprowadzenia jako tematycznie niespójny i niewykonalny w ramach przeznaczonego czasu. Ponadto program posiada w wielu miejscach ewidentne błędy merytoryczne. Świadczy to o braku znajomości przez autorów specyfiki zawodu zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym.
Podstawową umiejętnością architekta krajobrazu na poziomie wyższym i średnim jest wszechstronna znajomość roślin drzewiastych i zielnych, łącznie z zagadnieniami fizjologii, fitosocjologii i ekologii roślin. Zagadnieniom tym na poziomie inżynierskim jest poświęcone 450 godzin wykładów i ćwiczeń. Znajomość roślin i ich ekologii jest niezbędna również na średnim poziomie technicznym. Natomiast w „Modułowym Programie” „wiedza” na temat materiału roślinnego obejmuje zaledwie ...