Przeciwdziałanie marnowaniu żywności jednym z celów GOZ-u
Miliony ton zmarnowanej żywności trafiającej na składowiska odpadów to olbrzymi problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale też cała Europa. Czy i jak można temu przeciwdziałać, oto kluczowe pytanie, na które zwraca się uwagę w gospodarce o obiegu zamkniętym.
W pakiecie nowych dyrektyw odpadowych wskazuje się, że już od 2024 r. obowiązywać będzie zbiórka odpadów organicznych. W Polsce została ona wprowadzona już od lipca 2017 r., jednakże teren całego kraju zapewne obejmie dopiero wraz ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego, czyli w 2021 r.
Szacuje się, że w całej UE rocznie powstaje 90 mln ton odpadów żywnościowych, w tym żywności przetworzonej, zapakowanej i nigdy nieużytej. W Polsce to ok. 9 mln ton, choć są to jedynie szacunki, gdyż nie ma na ten temat konkretnych i aktualnych danych. Jedynie Japonia i państwa skandynawskie gromadzą dane w tym zakresie. A marnotrawienie żywności odbywa się na wszystkich etapach: produkcji pierwotnej, przetwórstwa, transportu, dystrybucji, sprzedaży, gastronomii, konsumpcji oraz zagospodarowania odpadów.
Wpływ dystrybucji żywności
Niestety, dotychczas przygotowane rozwiązania legislacyjne w senackim projekcie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nie rozwiązują problemów w sposób kompleksowy. Problemem jest skupienie się na jednej części rynku ? dystrybucji i sprzedaży żywności. Jednakże z raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka ?W kieru...