Centra danych i smartfony będą najbardziej szkodliwymi technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi dla środowiska do roku 2040 ? wynika z nowych badań przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Lotfi Belkhira z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie. Grupa naukowców zbadała ślad węglowy urządzeń konsumenckich, takich jak smartfony, laptopy, tablety i komputery stacjonarne, a także centra danych i sieci komunikacyjne. Badacze odkryli, że oprogramowanie napędza zużycie w technologii informacyjnej i komunikacyjnej, a ta ma większy wpływ na emisję CO2 niż sądziliśmy. Większość emisji pochodzi z produkcji i eksploatacji smartfonów. Według Belkhira, przemysł technologii informacyjnej i komunikacyjnej utrzymuje się na poziomie ok. 1,5%. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, ta gałąź gospodarki będzie stanowić aż 14% całkowitego globalnego śladu do 2040 r. ? W przypadku każdej wiadomości tekstowej, każdego połączenia telefonicznego, każdego przesłanego lub pobranego pliku wideo działa baza danych. Sieci telekomunikacyjne i centra danych zużywają dużo energii, aby nam służyć, a większość centrów danych jest zasilana energią elektryczną, pochodzącą z paliw kopalnych, a więc to tutaj znajduje się zużycie energii, którego nie widzimy ? tłumaczy Belkhir. Stąd też potrzeba, by sektor ten objęła energia odnawialna. ? Dobra wiadomość jest taka, że Google i centra danych Facebooka już wkrótce będą działać na energii odnawialnej. Musi jednak istnieć polityka, aby wszystkie centra danych podążały...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?