Dzięki Światowemu Kongresowi Geotermalnemu w ubiegłym roku dokonano kompleksowego przeglądu sposobów wykorzystania energii geotermalnej w wielu krajach.

Kongres odbył się w Australii i Nowej Zelandii (World Geothermal Congress 2015) pod auspicjami Międzynarodowej Asocjacji Geotermalnej (IGA). Przedstawione w jego trakcie informacje były także podstawą do oceny rozwoju tej dziedziny OZE w ostatnich kilku latach (od poprzedniego Kongresu w 2010 r.), a także do analiz i prognozowania dalszego rozwoju.

Energia elektryczna

Prądu elektryczny przy wykorzystaniu par geotermalnych wytwarza się w 25 krajach świata. Całkowita moc zainstalowana elektrowni geotermalnych osiągnęła w 2014 r. poziom 12 635 MWe, a produkcja energii wyniosła ok. 73 549 GWh1. Było to ok. 16% więcej w porównaniu z 2010 r. W czołówce pod względem mocy produkowanej energii są USA, Filipiny, Indonezja, Nowa Zelandia i Meksyk, a inne liczące się kraje to m.in. Włochy, Islandia, Japonia oraz Turcja. Wzrasta też zainteresowanie instalacjami binarnymi, w których w cyklu generowania elektryczności można stosować wody o temperaturach od ok. 80 do 100°C.

W Europie całkowita moc zainstalowana elektrowni geotermalnych w 2015 r. wynosiła 2133 MWe, a produkcja energii 14 821 GWh1, co przekłada się na  17% i 20% udziału w tym sposobie generacji elektryczności na świecie. Elektrownie stosujące pary ge...