Ligę Mistrzów OZE, czyli konkurs z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii przeznaczony dla europejskich miejscowości, oficjalnie zainaugurowano w Brukseli 23 kwietnia br. podczas konferencji „3×20 Play The Game!”, zorganizowanej przez Climate Alliance i Énergie-Cités.
Ranking bazuje na mocy (lub powierzchni) zainstalowanej przypadającej na jednego mieszkańca. Poza rankingiem ogólnym, w którym konkurują wszystkie miejscowości, utworzono dodatkowo trzy grupy konkursowe, opierające się na liczbie mieszkańców:
· małe miasta i miejscowości (od 5 000 do 19 999 mieszkańców),
· średnie miasta (od 20 000 do 99 999 mieszkańców),
· duże miasta (ponad 100 000 mieszkańców).
Aby przystąpić do konkursu,miejscowości muszą zarejestrować się w krajowej lidze OZE, by móc konkurować z innymi w Lidze Mistrzów OZE. Ligi krajowe istnieją już w Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Polsce i na Węgrzech. Europejska Liga Mistrzów OZE jest otwarta na kolejne ligi z innych krajów.
Różni „gracze” mogą zgłosić swoją miejscowość do konkursu: przedstawiciele władz lokalnych, gminni specjaliści do spraw technicznych, producenci energii odnawialnej, instalatorzy, agencje energetyczne, organizacje pozarządowe, a nawet osoby prywatne!
Obecność w Lidze umożliwia porównywanie swych wysiłków i osiągnięć z działaniami innych miast i gmin – w sąsiedztwie, regionie, kraju i w Europie.
Celami Ligi są także: sprzyjanie inwestowaniu w odnawialne źródła energii na terenie miast, miasteczek i innych miejscowości oraz inicjowanie lub umacnianie lokalnych działań na rzecz zrównoważonego wykorzystania energii.
Polska Liga Mistrzów OZE, koordynowana przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „
Énergie-Cités”, istnieje od marca br. i jest nadal otwarta na nowych uczestników. Zapraszamy miasta i gminy wykorzystujące energię słońca i biomasy do rejestrowania się na stronie www.ozeliga.pl.
Do współpracy zachęcamy również firmy z tych branż jako partnerów w projekcie.
Iwona Korohoda, PNEC