Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? od wielu lat zabiegała o zmiany w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2015 r. poz. 139), która obowiązuje od czerwca 2001 r. W tym czasie wiele zmieniło się w otoczeniu prawnym i w samej branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W efekcie najistotniejsza dla działania sektora ustawa po prostu zdezaktualizowała się. Dlatego wodociągowcy z nadzieją przyjęli inicjatywę Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które podjęło prace nad koncepcją i zakresem zmian, jakie należy wprowadzić w ustawie.

Na jakie zmiany liczy branża? 

Cóż, lista jest długa. Wystarczy wspomnieć choćby o obowiązującej dotąd definicji ?przyłącza kanalizacyjnego?. Problem istnieje praktycznie od samego początku, kiedy tylko na mocy Ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zmodyfikowano definicję przyłącza kanalizacyjnego, zastępując sformułowanie ?od granicy nieruchomości? słowami ?do granicy nieruchomości?, co wywołało wiele różnego rodzaju wątpliwości oraz doprowadziło do rozbieżności w orzecznictwie. Definicja budzi kontrowersje i jest źródłem licznych sporów, owocujących wytaczaniem powództw lub składaniem wniosków. Wątpliwości zaczęła także budzić definicja ?przyłącza wodociągowego?.

Zdaniem branży, optymalnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie w przypadku obu przyłączy definicji, iż jest to odcinek przewod...