Przyszłość alei
W ramach realizacji projektu ?Drogi dla Natury ? kampania promocji zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk przyrody i korytarzy ekologicznych?, którego celem jest zachowanie, odtwarzanie, ochrona i kształtowanie alei przydrożnych jako cennych siedlisk przyrody i ozdoby tradycyjnego krajobrazu, 16 kwietnia br. odbyła się uroczystość posadzenia i otwarcia pierwszej w Europie alei transgranicznej.
Nastąpiło to na polsko-niemieckiej granicy ? między miejscowością Warnik (gm. Kołbaskowo, woj. zachodniopomorskie) a niemieckim Ladenthin. Inicjatywa ta jest częścią akcji ?Aleje zamiast granic?. Podczas uroczystości posadzono po jednym drzewku po obu stronach granicy, co stanowiło zwieńczenie składającej się z 50 lip alei. Jak zgodnie podkreślali polscy i niemieccy uczestnicy uroczystości, poza walorami środowiskowymi, aleja ma symbolizować współpracę polsko-niemiecką i dbałość o środowisko naturalne.
Z myślą o bezpieczeństwie
Wydarzenie to po raz kolejny dowodzi, jak ważnym tematem są zadrzewienia przydrożne w Polsce. Zdaniem wielu drogowców i urzędników decydujących o kształcie ciągów komunikacyjnych, drzewa rosnące przy drogach znacznie zmniejszają bezpieczeństwo podróżnych. Aby więc zminimalizować ryzyko wypadków, w których giną ludzie postuluje i praktykuje się masowe wycinki drzew z pasów przydrożnych. Usunięcie takich zadrzewień tylko pozornie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa n...