Obecnie niemal wszystkie ekosystemy na ziemi są bezpośrednio lub pośrednio poddane presji człowieka. Większość gatunków funkcjonuje w środowiskach podlegających silnej antropopresji, a tylko nieliczny odsetek występuje na obszarach mało zmienionych i chronionych. Z tego względu obszary zdominowane przez człowieka mają również duże znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Urbanizacja wywołuje szereg trwałych zmian w środowisku, które mogą wpływać ograniczająco na występowanie roślin i zwierząt. Na żyjące w mieście owady wpływają zarówno czynniki bezpośrednie (takie jak zanieczyszczenie gleby i powietrza czy niszczenie gniazd i samych owadów), jak i pośrednie (niestałe źródła pokarmu w związku z koszeniem trawników i ich wydeptywaniem, a także z zabudową terenów zielonych i nieużytków). Z drugiej strony miasto stwarza nowe, korzystne warunki, np. suche i ciepłe miejsca do gniazdowania (parki, skwery, trawniki, nasypy dla linii wysokiego napięcia, a nawet wolne przestrzenie między kostką brukową czy płytami chodnikowymi). W miastach występuje ponadto duże zróżnicowanie roślin pokarmowych, zarówno naturalnie wkraczających do miast, jak i sztucznie nasadzanych. Dlatego też, dla części gatunków, miasto może stwarzać niespotykane nigdzie indziej szanse rozwoju.

Nie tylko pszczoła miodna

Pszczoły są wyjątkową grupą owadów, bowiem ich całkowite uzależnienie od pokarmu kwiatowego sprawia, że odgrywają one...