Sławomir Speruda

Niedawno na łamach „Przeglądu Komunalnego” ukazał się interesujący artykuł dr. inż. H. Bylki pt. „Regulowanie działalności firm wodociągowo-kanalizacyjnych” (patrz PK 06/2004). Autor przedstawił tam szereg kluczowych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan w zakresie dotychczasowej regulacji ich działania. Nasunęło mi to na myśl próbę opisania jednej z najlepiej na świecie zorganizowanej branży wod-kan – w Wielkiej Brytanii.
Gospodarka w tym kraju regulowana jest przez kilka instytucji, a efekty takiej regulacji są nadzwyczaj korzystne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i odbiorców ich usług.
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w Wielkiej Brytanii zostały sprywatyzowane na przełomie 1989 i 1990 r. Regulacji ich działalności dokonano na trzech poziomach: zapewnienia norm jakości wody do picia (za które odpowiedzialny jest Drinking Water Inspectorat), ograniczenia cen usług (za które odpowiada Office Services Water –OFWAT) i zapewnienia ochrony środowiska (pod egidą Agency Environment).
Polskie przedsiębiorstwa wodociągowe są nadzorowane i regulowane przez stacje sanitarno epidemiologiczne i inspektoraty ochrony środowiska. Brakuje jednak wyspecjalizowanej instytucji weryfikującej poczynania przedsiębiorstw wodociągowych w zakresie ekonomicznym.

Brytyjskie regulacje
W Wielkiej Brytanii za najważniejszą spośród wyżej wymieniony...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?