Jeżeli rozpatrzymy zagadnienie zużycia energii elektrycznej przez komunalną oczyszczalnię ścieków, to okaże się, że największym jej odbiorcą są dmuchawy służące do napowietrzania. Przykładowo, dla jednej z dużych polskich oczyszczalni roczne zużycie energii przez stację dmuchaw (trzy jednostki z silnikami o mocy po 500 kW i dwie po 600 kW) szacowane jest na 13230 MWh¹. Dla porównania druga podstacja zasilająca pompownie, instalacje osadników wstępnych i komory osadu czynnego zużywa rocznie ok. 3025 MWh energii elektrycznej.

Następna w kolejności stacja obsługująca odbiorniki takie jak ZKF-y, zbiornik gazu, pompownia i oświetlenie terenu ma przewidywane zużycie 2469 MWh na rok. A zatem koszt energii potrzebnej do zasilania stacji dmuchaw przekracza 50 – 60% całości kosztów energii elektrycznej i w związku z tym wpływa znacząco na ekonomikę eksploatacji oczyszczalni.
Oceniając parametry pracy dzisiejszych dmuchaw, zarówno objętościowych, jak i przepływowych, możemy stwierdzić, że osiągnęły one bardzo wysoki poziom techniczny. Dotyczy to zarówno ich niezawodności i okresów międzyremontowych (uzależnionych oczywiście od typu dmuchawy), jak i efektywności energetycznej. I tak np. sprawność (politropowa) dmuchaw promieniowych produkcji HCP Poznań sięga w punkcie znamionowym wartości 80% przy trwałości układu przepływowego ponad 100 tys. godzin pracy². Trudno jest oczekiwać w najbliższych latach znaczących zmian w tym zakresie. I tak np. zwięks...