Nie sposób wyobrazić sobie codzienności bez nowoczesnych technologii. Niestety przyczyniły się one do zwiększenia tempa naszego życia, a co za tym idzie ? nadmiaru bodźców bombardujących nas każdego dnia. Mieszkańcy miast są na nie szczególnie narażeni i coraz częściej sięgają do odpoczynku w zieleni jako remedium na stres. Badania japońskich naukowców potwierdziły, że obcowanie z naturą wspiera nasz układ immunologiczny i poprawia samopoczucie. 
W tym kontekście Zalew Nowohucki stanowi idealny przykład. Położony w dzielnicy Bieńczyce, tuż za granicą układu urbanistycznego Nowej Huty, powstał wraz z uruchomieniem kombinatu w latach 50., jako rezerwuar wody dla Huty im. Sendzimira (dawnej im. Lenina), ale bardzo szybko, w realiach lat 60., gdy pracujący ponad normę robotnicy kombinatu nie mieli gdzie spędzać wolnego czasu, zalew zaczął odgrywać rolę ważnego miejsca wypoczynku.
Liczne zdjęcia, będące przedmiotem wystawy plenerowej ? pierwszego zrealizowanego etapu rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego ? są tego świadectwem. Forma tablic ? dwuteownik IPE600 ? nawiązuje do celu, w jakim zalew powstał, czyli produkcji stali w hucie. Niedługo po otwarciu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało spacer historyczny. Ciekawostki zawarte na tablicach są okazją do samodzielnego odbycia lekcji historii. Tablice zaprojektowano w miejscach, z których zrobiono 70 lat temu prezentowane na nich zdjęcia. Dzięki temu możemy naocznie przekonać się, że w latach 60. nad...