Po zakończeniu montażu urządzeń można wreszcie przystąpić do upragnionego przez każdego inwestora momentu, jakim jest uruchomienie całości instalacji. Ponieważ każda instalacja przetwarzająca odpady to mechanizm złożony z wielu elementów, należy uczynić to zgodnie z pewnymi wypracowanymi i sprawdzonymi regułami.
 
Opracowana w tym celu procedura rozruchu jest tym dokumentem, który pozwoli – przy odpowiednim przeprowadzeniu procesu i zaangażowaniu kadry – wychwycić wiele niedociągnięć i niedoróbek wynikających zarówno z błędów projektowych, jak i z niedoskonałości wykonawstwa. Do rozruchu można przystąpić niezwłocznie po dokonaniu formalnych odbiorów wszystkich obiektów, zgodnie z wymaganiami prawnymi w tym zakresie. Wiąże się to z kontrolami stosownych organów oraz kończącym je uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Do czasu ich dokonania nowo wybudowany zakład ma status placu budowy i nie kwalifikuje się do uruchomienia jako instalacja przetwarzająca odpady.
Z odpowiednim wyprzedzeniem przed przystąpieniem do rozruchu wykonawca winien przygotować i przekazać zamawiającemu projekt rozruchu oraz instrukcję eksploatacji wszystkich instalacji i obiektów tworzących zakład. Dokumenty te, które musi zweryfikować i zatwierdzić inżynier kontraktu, powinny szczegółowo opisywać przygotowania do rozruchu i jego...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?