Zdaniem wielu ekspertów 2010 r. zmienił oblicze polskiej energetyki. Szczególnie istotne zmiany nastąpiły po wprowadzeniu nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, zobowiązującej wszystkie spółki wytwórcze do sprzedaży poprzez regulowany rynek giełdowy 15% wytwarzanej energii.
Przepis ten okazał się wielkim sukcesem, ponieważ wytwórcy skierowali do publicznych form sprzedaży znacznie więcej niż ustawowy limit. Jest to dowodem dojrzałości polskiego rynku i jego dążenia do funkcjonowania wg zasad przejrzystej konkurencji. To pierwszy krok do włączenia się Polski do budowania wspólnego europejskiego rynku energii. Ale przed nami jeszcze szereg wyzwań, którym trzeba sprostać, by stać się jego pełnoprawnym członkiem.
Zwiększenie płynności rynku energii
Struktura obrotu energią w 2010 r. jednoznacznie wskazuje na przeniesienie wagi obrotu z obrotów dwustronnych na obroty w ramach regulowanego rynku giełdowego, w większości na Towarowej Giełdzie Energii. Wśród czynników, które spowodowały tak znaczący rozwój TGE należałoby przede wszystkim wymienić świadome decyzje uczestników rynku, prowadzące do wykorzystania infrastruktury handlu energią, jaką zapewnia giełda. Momentem przełomowym stał się czwarty kwartał, w którym, wg szacunków TGE, na rynku giełdowym miało miej...