Pilnego wdrożenia efektywnych rozwiązań, które pozwolą na rozwój konkurencyjnego i uczciwego rynku, a także uczynią gospodarkę odpadami bardziej stabilną i atrakcyjną dla potencjalnych inwestorów, domagają się organizacje z branży odpadowej. Wskazują też, że sygnalizowane negatywne zjawiska w funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami zagrażają wielu przedsiębiorcom.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) kilkudziesięciu przedstawicieli podmiotów gospodarczych zajmujących się gospodarką odpadami dyskutowało o tym, co zmieniło się w systemie od lipca ubiegłego roku. W debacie wzięli udział przedstawiciele obu sektorów: samorządowego i prywatnego. Celem było wypracowanie wspólnego stanowiska i postulowanych kierunków zmian prawa, istotnych dla branży ponad podziałami wynikającymi ze struktury właścicielskiej.

Uchwalenie prawa to nie wszystko

Jakie są efekty tej dyskusji? Pod koniec lipca opublikowano wspólne stanowisko, pod którym podpisali się Krzysztof Kawczyński z Komisji Ochrony Środowiska w KIG, Tomasz Uciński z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Dariusz Matlak z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Piotr Szewczyk z Rady RIPOK oraz Witold Zińczuk ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Sygnatariusze zgodnie przyznają, że uchwalona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była potrzebna dla budowy nowego ładu w gospodarce odpadami, ale zwracają uwagę, ...