Mieszkania to jedno z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych zadań realizowanych przez samorządy, a przy tym jedna z podstawowych potrzeb, jakie mają zapewnić zrównoważony rozwój lokalnym społecznościom. Nic dziwnego, że niezależnie od swojej wielkości, zasobności i położenia JST starają się realizować tego rodzaju inwestycje.

Dla wielu miast jest to szansa na zatrzymanie mieszkańców albo na ich przyciągnięcie w konkretne miejsce, a w konsekwencji na rozwój w zgodzie z poszanowaniem środowiska czy nawet ekspansję. Stąd determinacja wielu JST w realizacji budowlanych inwestycji. Na szczęście, dobrych przykładów, z których można czerpać, jest wiele.

Samorządowe pieniądze na metry kwadratowe

JST coraz lepiej, bo w bardziej praktyczny i twórczy sposób rozwijają lokalne budownictwo mieszkaniowe. Kreatywnie i w bardzo różny sposób realizują tego rodzaju przedsięwzięcia, finansując je przede wszystkim z własnych budżetów, ale też ze środków zewnętrznych. W skali kraju to dziesiątki, a często nawet setki milionów złotych rocznie, które są przeznaczane nie tylko na odnawianie, remonty w celu zwiększenia oszczędności energii i konserwację, ale także na budowę nowoczesnych obiektów w zgodzie z wymogami ochrony środowiska.

Mieszkania to jednak coś dużo więcej niż tylko tzw. zasoby lokalowe samorządu i przysłowiowy dach nad głową dla ludzi. To element wręcz konstytuujący dane miasto czy gminę, stanowiący j...